KRÁLOVSKÉ MĚSTO LOKET – RÁJ TURISTŮ

Ačkoliv je bývalé královské město Loket počtem svých obyvatel nevelké, není snad nikdo, kdo by o jeho existenci nevěděl. Důvodem je jeho bohatá historie a také spousta zajímavých památek, které právě s minulostí úzce souvisejí. První, co asi každého v souvislosti s městem Loket napadne, je stejnojmenný hrad, který tvoří středobod celého města.

  • Jeho majestátní vzhled přímo vypovídá o jeho dávné důležitosti.

Přibližně sto let po svém založení je svědkem poslední hádky mezi Eliškou Přemyslovnou a Janem Lucemburským. Jejich děti se tu stávají dočasnými vězni. Jedním z nich byl i budoucí otec vlasti Karel IV. Na hrad ani město Loket ale nezanevřel. Později městu přiznal některá privilegia a pomohl v obnově po zhoubném požáru.

  • Hrad navštěvují především Češi, ale je stále více zajímavý i pro turisty ze Slovenska, Německa a Ruska.
  • Hojně přibývají i Poláci.

Za mrazivý, ale velice zajímavý zážitek, považují návštěvníci expozici práva útrpného, která se nachází právě na loketském hradě. Pohyblivé figuríny, výkřiky a sténání Vám tuto dobu přiblíží. Na hradě se také každoročně odehrávají tradiční slavnosti.

MĚSTO LOKET ALE NENÍ JEN HRAD A JEHO MINULOST

Jen málokteré město se může pochlubit tím, že má zachované městské hradby. Většinou musely ustoupit rozpínavosti města. V Lokti najdete komplex hradeb, který Vám nabídne představu zabezpečení před dávnými nepříteli.

  • Někdy ale jen hradby nestačí.
  • Své by o tom mohla vyprávět skromná kaple svaté Anny.

Právě na svátek této světice bylo město uchráněno roku 1742 před vpádem francouzských vojáků. Kaplička je tedy poděkováním za účinnou přímluvu.

  • Město Loket a jeho okolí je natolik bohaté na historické i novodobé události, že se stává skutečným turistickým rájem nejen pro české návštěvníky, ale i zahraniční turisty.
  • Jen je zapotřebí věnovat mu více času.
  • Minout něco důležitého by totiž byla věčná škoda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *